Igen a változásra, igen az összefogásra

Hírek

Az önkormányzatok a túlélésükért küzdenek

Az önkormányzatok a túlélésükért küzdenek
A Világgazdaság átfogó képet készített az önkormányzatok anyagi helyzetéről. A cikkben Dr. Szűcs Lajos is elmondja, milyen nehézségek várnak 2010-ben a megyei önkormányzatokra.
2010-ben az önkormányzatok a túlélésükért küzdenek, válságköltségvetéseket fogadnak el, intézményeket vonnak össze, dolgozókat küldenek el, csökkentik a cafetériát, kevesebb pénzt adnak kulturális és sportcélokra - ez csupán néhány módszer, amellyel megpróbálják túlélni az önkormányzatok az idei évet.

A legtöbb önkormányzatnál a következő hetekben fogadják el a 2010-es költségvetést. A helyzet nem túl rózsás, hiszen 100 milliárd forintos nagyságrendben csökkent ebben az évben az önkormányzatok állami támogatása, de rendkívül súlyosan érinti őket az adóbevételek várható csökkenése is. A Világgazdaság utánajárt, hogy az önkormányzati szövetségek mit várnak az idei esztendőtől.

Dr. Szűcs Lajos, a Pest Megyei Önkormányzat elnöke

Dr. Szűcs Lajos, a Pest Megyei Önkormányzat elnöke

Az önkormányzatok állami támogatása összességében 7 százalékkal csökkent ebben az évben, a megyék esetében azonban ez a szám közel 9 százalék, tehát ők még rosszabbul jártak mondta el a Világgazdaságnak Szűcs Lajos, a Pest Megyei Közgyűlés elnöke, aki egyben a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségének (MÖOSZ) a társelnöke is.

Pest megye az idén csaknem másfél milliárddal kap kevesebbet, mint tavaly - amely jelentős tétel a 34-35 milliárdos főöszszegű büdzsé esetében -, ha viszont az egész ciklust, tehát az eltelt három és fél évet nézzük, akkor ez 12 milliárd forintos forráselvonást jelent - állítja.

Jól jelzi a helyzetet, hogy a szociális ellátások esetében a központi normatíva a tényleges ellátásnak csupán a harmadát fedezi, s nem sokkal jobb a helyzet az oktatás esetében sem, ami nagyon rosszul érinti Pest megyét, amely 44 iskolát tart fenn.

Ennek ellenére nem megszorításokra készül az önkormányzat, például az intézményi létszámcsökkentést úgy hajtják végre, hogy az lehetőség szerint csak a már nyugdíjas korúakat érintse, s a köztisztviselőik, közalkalmazottaik is megkapják a tavalyi járandóságukat. Viszont további költségcsökkentésre, racionalizálásra kényszerülnek: összevonnak munkaköröket, pozíciókat, például nem minden iskolában, szociális otthonban lesz külön munkaügy, bérszámfejtés.

2006 óta csaknem nyolcmilliárd forint értékben bocsátottak ki kötvényt, a forrás döntő hányadát fejlesztésre fordították, de jutott a pénzből a működésre is. Ám ez utóbbi esetben kizárólag olyan beruházásokat hajtottak és hajtanak végre, amelynek révén költségeket takarítanak meg azáltal, hogy a széttagolt, több helyen lévő intézményeket centralizálják, így a működésük jóval olcsóbbá válik. VG

Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára

Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára

Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára szerint a megszorításoknak az önkormányzatok önként vállalt feladatai látják leginkább kárát, de a fejlesztések is elmaradnak a pénzhiány miatt.

Wekler Ferenc, a Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetségének elnöke

Wekler Ferenc, a Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetségének elnöke

Wekler Ferenc, a Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetségének (KKKOÖSZ) elnöke úgy véli, azok a falvak kerültek nehéz helyzetbe, melyek intézményeket tartanak fenn, s ahol sokat kell szociális segélyre költeni.

Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke

Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke

Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének (MÖSZ) elnökeként elmondja, hogy rémisztő híreket kap a településekről: mivel már nem tudnak tovább spórolni a fizetéseken és az energiaköltségeken, ezért olyan intézkedéseket kell meghozniuk, melyek a lakók életminőséget csökkentik.

Forrás: Világgazdaság

Dr. Szűcs Lajos hírportál

-ba-

Programajánló

«
10. 2026. May
»
Hét.
Kedd
Szer.
Csüt.
Pén.
Szom.
Vas.
Apr.
27.
Apr.
28.
Apr.
29.
Apr.
30.
May.
1.
May.
2.
May.
3.
May.
4.
May.
5.
May.
6.
May.
7.
May.
8.
May.
9.
May.
10.
May.
11.
May.
12.
May.
13.
May.
14.
May.
15.
May.
16.
May.
17.
May.
18.
May.
19.
May.
20.
May.
21.
May.
22.
May.
23.
May.
24.
May.
25.
May.
26.
May.
27.
May.
28.
May.
29.
May.
30.
May.
31.

Képgaléria

Címkefelhő

Partnereink

 

 

 

Kapcsolatfelvétel | Adatvédelmi nyilatkozat | Impresszum
MCOnet 2001-2026. - Minden jog fenntartva - Copyright - www.mconet.hu
International
www.mconet.hu